Jesteś tutaj: Bip -> e-budownictwo
e-budownictwo

Oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym !

    

 

 Informujemy, iż pod adresem https://e-budownictwo.gunb.gov.pl działa już rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Sprawdź!

 

e-budownictwo

 

  

     Działania związane z wdrożeniem nowej wersji serwisu e-budownictwo znajdują się obecnie w końcowej fazie. Na podstawie przepisów wchodzących w życie z początkiem lutego br., uruchomiono możliwość elektronicznego wypełniania i przesyłania do organów administracji przez serwis e-budownictwo pierwszych kilku wniosków. W następnej kolejności, od lipca 2021 r. będzie można składać w sposób elektroniczny kolejne wnioski objęte nowelizacją Prawa budowlanego.

     Serwis służy inwestorom nie tylko do wypełnienia i pobrania wybranego formularza – przygotowany wniosek można podpisać podpisem zaufanym lub elektronicznym i przesłać do organu administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego za pośrednictwem serwisu e-budownictwo. Jednocześnie pozostanie dotychczasowa możliwość składania dokumentów w formie papierowej, tak jak do tej pory. O tym, który sposób wybrać, tradycyjny czy elektroniczny, będą decydować inwestorzy.

 

W serwisie znajdują się m.in. następujące formularze:

  • Wniosek o wyłączenie niektórych obowiązków kierownika budowy (ePB-13)
  • Zgłoszenie robót budowlanych (ePB-2)
  • Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę (ePB-3)
  • Zgłoszenie rozbiórki (ePB-4)
  • Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (ePB-12)
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • Wniosek o uproszczoną legalizację (ePB-15)

        Przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa aktywnie uczestniczą przy procesie cyfryzacji procesu budowlanego i współpracują przy tworzeniu poszczególnych rozwiązań, uczestniczą w pracach i konsultacjach prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Więcej informacji:  https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/

plakat